Obrączki, które zakładacie sobie wzajemnie podczas ceremonii ślubnej, są symbolem Waszego oddania, miłości i wierności. Towarzyszyć Wam będą przez całą wspólną małżeńską drogę, dlatego powinny być wyjątkowe. Tej cechy nada im oryginalny grawer – napis na wewnętrznej lub zewnętrznej części krążków.

Oferta obrączek ślubnych jest bardzo bogata. Jubilerzy stają na głowie aby zachęcić do kupna swoich produktów, proponując rozmaite kolory i faktury obrączek. Dziś można wybierać spośród tych, zrobionych ze złota żółtego, białego, łączonego, ze srebra czy platyny.

Osobistego charakteru z pewnością nada obrączkom grawer, który w sposób szczególny upamiętni wyjątkowy dzień, jakim jest ślub.

Techniki grawerskie

Kiedyś grawer wykonywało się ręcznie. Dziś stosowana jest bardziej precyzyjna i szybsza metoda, jaką jest laser. To, co znajdzie się na obrączce, zależy od Was i od salonu jubilerskiego. W niektórych podana jest z góry maksymalna ilość znaków (najczęściej pomiędzy 21 a 27 ze spacjami), która zostanie wygrawerowana. Inni jubilerzy traktują sprawę indywidualnie, a długość napisu uzależniają od wielkości obrączki, zachowując przy tym rozsądek – nie ma przecież możliwości wygrawerowania elaboratu na małej powierzchni metalu. Istnieją jednak techniki grawerowania laserowego liter tak małych, że można je zobaczyć jedynie przy pomocy szkła powiększającego. Wtedy możliwości są większe, a napis może być zdecydowanie dłuższy.

Cena graweru

Najczęściej grawerowanie obrączek jest wliczone w ich cenę. Dlatego dobrze jest przemyśleć napis jeszcze przed wizytą u jubilera. Jeśli jednak nie zdecydowaliście się od razu na grawer – nic straconego. Można to zrobić później. Cena nie zwala z nóg – za każdy znak zapłacicie mniej więcej 2,5 zł. Warto zaznaczyć jednak, że wygrawerowanie znaków specjalnych może być dużo droższe.

Jaki grawer najlepszy?

Taki, który będzie tylko Wasz. Możecie zdecydować się na tradycyjną datę ślubu wraz z imieniem współmałżonka. Popularne są również krótkie myśli np.:

 • Całym sercem do końca życia
 • Miłość to TY kochanie
 • Jedno życie, jedna miłość

Dobrym i oryginalnym pomysłem jest sentencja łączona. Pierwsza jej część jest wygrawerowana na obrączce męskiej, druga na damskiej, np.:

 • męska: Gdzie Ty… – damska: …tam ja
 • męska: Kocham Cię… – damska: …a ja Ciebie

Osoby z dystansem i poczuciem humoru mogą pokusić się o dowcipny napis, np.

 • I po co zdjęłaś/zdjąłeś obrączkę?
 • Jesteś mój!/ Jesteś moja
 • Już mi nie uciekniesz!
 • Zajęty/Zajęta
 • Damy radę!
 • Włóż ją z powrotem

Coraz bardziej modne staja się symbole: nieskończoności, pokoju, wieczności, serca. Możecie zdecydować się na grawer swoich odcisków palców, współrzędnych geograficznych miejsca w którym się poznaliście. Napis może być wykonany alfabetem Morse’a, Braila itp. Tak naprawdę współczesna technika nie zna ograniczeń w tym zakresie, dlatego Wasze obrączki możecie spersonalizować w szczególny sposób.