Oprawa muzyczna to bardzo waży element weselnej zabawy. Jeśli zamiast DJ-a wolicie profesjonalny zespół muzyczny, podpowiemy Wam, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Dobra muzyka tworzy atmosferę wielu wydarzeń, a na weselu to niemal gwarant udanej zabawy. Smętne piosenki i długie przerwy w graniu nie sprzyjają hucznej zabawie, natomiast zespół z energią i dowcipem potrafi rozbawić nawet najbardziej opornych weselników.

Poszukiwania

Większą część spraw związanych ze ślubem należy załatwić na długo przed datą ceremonii. Tak też jest z orkiestrą weselną, której poszukiwania musicie rozpocząć pół roku, a nawet rok przed weselem. Najlepsze grupy mają zarezerwowane terminy nawet 12 miesięcy naprzód, dlatego trzeba rozeznać się w temacie dużo wcześniej.

Podobnie jak w przypadku fotografa czy kamerzysty ślubnego, pierwszym etapem na drodze poszukiwań profesjonalnego zespołu muzycznego jest popytanie wśród znajomych – może ktoś ma doświadczenia w tym zakresie?  Możecie też przeglądnąć oferty w Internecie i na kanale YouTube – spora część muzycznych grup weselnych prezentuje swoje umiejętności w postaci krótkich filmów. Niektóre zespoły oferują również demo swoich umiejętności – warto to wziąć pod uwagę i wcześniej zapoznać się z umiejętnościami muzycznymi grupy.

Jeśli macie kogoś „na oku”, podpytajcie, czy jest możliwość posłuchania zespołu jak gra gdzieś na żywo: wesele czy koncert będzie dobrą okazją. Wtedy będziecie mogli osobiście stwierdzić, czy spełnia on Wasze oczekiwania.

Dobry zespół

Czyli jaki? Odpowiedź jest prosta: taki, którego członkowie porwą gości do hucznej zabawy i prezentować będą przy tym wysoką kulturę osobistą. Przy wyborze zespołu muzycznego musicie określić, kogo zapraszacie na przyjęcie. Czy będzie to tylko najbliższa rodzina, w której przeważają wujkowie i babcie? A może większość weselników to Wasi przyjaciele, ludzi młodzi lubiący muzykę współczesną? Na tej podstawie ocenicie, czy repertuar muzyczny grupy pasuje do profilu i preferencji Waszych gości. Tak naprawdę, profesjonalny zespół muzyczny powinien mieć gotowy repertuar na każdą okazję, ale lepiej dmuchać na zimne i wcześniej to sprawdzić.

Grupa wysokiej klasy muzyków gwarantuje nie tylko szeroki wybór piosenek, ale również doskonałą jakość dźwięku, świetny kontakt z weselnikami oraz atrakcyjną oprawę wizualną (oświetlenie, stroje itp.). Poza tym powinna wsłuchiwać się w życzenia Pary Młodej i na bieżąco dostosowywać rodzaj piosenek do oczekiwań Nowożeńców. Dodatkowym plusem jest osoba w zespole, prowadząca konferansjerkę –  dobry wodzirej szybko złapie kontakt z publicznością, wprowadzając na wesele element satyry a nawet kabaretu. Poza tym zaprosi on Państwa Młodych do pierwszego tańca, namówi gości do wznoszenia toastów czy udziału w oczepinach.

To ważne

Aby podczas wesela uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto ustalić z zespołem muzycznym kilka istotnych kwestii:

  • Określcie, jak długo mają trwać bloki muzyczne oraz przerwy
  • naszkicujcie w miarę dokładny scenariusz wesela, aby zespół muzyczny mógł Was w jego realizacji efektywnie wspierać (np. przyjazd do domu Panny Młodej, droga do kościoła, wejście na salę itp.)
  • ustalcie czy członkowie zespołu będą spożywać alkohol (możecie się na to absolutnie nie zgodzić)
  • poproście menadżera grupy o określenie strojów, w jakich muzycy wystąpią