W większości przypadków, podstawowym prezentem jakim obdarowywana jest Para Młoda, są wciąż kwiaty. Coraz częściej jednak Nowożeńcy proszą swoich gości o niekupowanie wiązanek, z których tak na prawdę nie ma żadnego pożytku i które po kilku dniach lądują w koszu na śmieci. Tylko co zamiast bukietów? O co poprosić w zaproszeniu? Oto kilka pomysłów.

Prosząc o prezent inny niż kwiaty należy pamiętać, by podarunki o które prosimy były w podobnym przedziale cenowym co wiązanki.

 1. Wino – koszt porównywalny z bukietem kwiatów, a o ile bardziej praktyczny. Butelek dobrego trunku tak naprawdę nigdy za wiele – gdy otrzymacie je w większej ilości, będziecie mieć prawdziwy zapas na długie, romantyczne wieczory we dwoje. A może zorganizujecie „winną” imprezę po ślubie tylko dla przyjaciół?
 2. Książki – idealny pomysł dla miłośników literatury. Jeśli jednak zapraszacie 200 osób na wesele, warto wcześniej przewidzieć, czy dysponujecie w mieszkaniu przestrzenią na taką ilość egzemplarzy.
 3. Kupony totolotka – tanie, nie zajmują dużo miejsca, a mogą przynieść prawdziwą fortunę. A nuż Wam się poszczęści…
 4. Zabawki, wyprawka szkolna – dla dzieci z domu dziecka. Jeśli macie w sobie duszę filantropa, ślub to świetna okazja, aby zebrać trochę rzeczy, które ucieszą innych. Kwestię tę wcześniej należy uzgodnić z placówką, którą chcecie obdarować.
 5. Karma dla psiaków – jeśli kochacie zwierzęta i chcecie im pomagać, poproście gości o zakup karmy lub akcesoriów, które przydadzą się w schroniskach (koce, zabawki itp.).
 6. Słodycze – niby mało oryginalne, ale jeśli lubicie słodkości, poproście o nie.
 7. Akcesoria dziecięce – dla par które spodziewają się potomstwa. Mogą to być pieluchy, ubranka , zabawki.
 8. Płyty – CD lub winylowe. Idealne dla miłośników muzyki.
 9. Kawy, herbaty – bardzo dobry pomysł dla koneserów tego rodzaju napojów.
 10.  Kwiaty doniczkowe – jeśli macie dom i sporo miejsca na parapetach, kwiaty doniczkowe będą wspaniałą pamiątką ślubną.
 11. Bombki na choinkę, dekoracje świąteczne – jeśli ślub planowany jest w zimie.
 12. Zdjęcia gości  – po weselu będziecie mogli je sobie wkleić w pamiątkowy album.