Podobnie jak bukiet Panny Młodej, tak kwiaty lub ozdoby w butonierce mężczyzny są nieodzownym elementem ślubnej stylizacji Nowożeńców.
Butonierka (z francuskiego boutonnière) często mylona jest z brustaszą, czyli zewnętrzną kieszonką męskiej marynarki. Tymczasem to niewielkie nacięcie w klapie, które jest zamarkowane lub przecięte i starannie obszyte na wzór dziurek od guzików. W dniu ślubu, w butonierkę wkładana jest oryginalna dekoracja, podkreślająca indywidualny styl Małżonka, lub maleńki bukiecik, najczęściej kompatybilny z bukietem Panny Młodej.
Trochę teorii
W marynarkach dwurzędowych wycięcia mają obydwie klapy, ale ozdabia się tylko lewą. Jednorzędowe posiadają zazwyczaj butonierkę właśnie w klapie lewej. Dziurka powinna mieć długość około 2,5-3 cm, tak aby szypułka kwiatka bez problemu się w nią zmieściła.
Oryginalna ozdoba
W butonierkę najczęściej wkłada się kwiaty, choć niekoniecznie. Jeśli Pan Młody chce wykazać się oryginalnością, w klapę marynarki powinien przypiąć wyjątkowy „gadżet”, ale pasujący do motywu kolorystycznego lub konwencji ślubu. Może to być przypinka związana z ulubionym sportem, programem telewizyjnym czy postacią filmową mężczyzny. Innym pomysłem są ozdoby drewniane lub papierowe. Nacięcie w klapie ślubnej marynarki upiększa się także wstążkami, koralikami czy piórkami. Tak naprawdę ograniczeniem w wymyśleniu kreatywnej butonierki jest tylko wyobraźnia Nowożeńców. Jeśli więc chcecie zaskoczyć gości oryginalnym wyglądem Pana Młodego, postawcie na nietuzinkowy look jego butonierki.
W parze z bukietem ślubnym
Jeśli Para Młoda lubi klasykę i chce idealnie się ze sobą komponować, warto wybrać zestaw składający się z wiązanki dla kobiety i wykonany z tych samych kwiatów bukiecik, przypięty do butonierki mężczyzny – najczęściej jest to jeden kwiat z niedużą ilością liści lub maleńkie kompozycje kwiatowe.
Tworząc bukiecik do butonierki Pana Młodego, florystka musi wziąć pod uwagę odcień krawata czy muszki Nowożeńca. Najczęściej wykorzystuje się goździki, róże i gardenie.