Jak wybrać fotografa ślubnego? Zdjęcia ślubne to wspaniała pamiątka, tak na prawdę na całe życie. Dobrze więc aby wykonał je profesjonalista. Oto krótki przewodnik w którym opisujemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa weselnego.  

Można poprosić o pomoc wujka czy przyjaciół. W końcu niemal każdy dysponuje aparatem fotograficznym lub choćby telefonem komórkowym z wbudowaną funkcją robienia zdjęć. Ale czy warto? Wprawdzie zaoszczędzicie parę złotych, ale tak na prawdę fotografie które otrzymacie nie będą profesjonalne. Dodatkowo, goście weselni przeważnie chcą się dobrze bawić, a nie stać po kątach i celować obiektywem w Młodą Parę. Mając więc na względzie powyższe kwestie, warto przemyśleć możliwość zatrudnienia profesjonalisty, który będzie skupiony wyłącznie na swojej pracy i zrobi wszystko, aby afekt jego działań był na najwyższym poziomie.

Gdzie szukać fotografa ślubnego?

Poszukiwań nie należy odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ u dobrego fotografa trzeba rezerwować termin nawet na rok przed planowaną ceremonią ślubną. Najlepszym sposobem jest podpytanie znajomych – ich doświadczenia i kontakty mogą Wam znacznie pomóc. Można też poszukać ofert na cyklicznie odbywających się targach ślubnych. Szczególną ostrożnością należy wykazać się podczas przeglądania opinii na forach internetowych. Te pochodzące od osób z małą ilością wpisów należy traktować z dystansem.

Koszty – na co zwrócić uwagę?

Koszty, które zostaną Wam zaproponowane przez różnych fotografów, mogą się od siebie znacznie różnić. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, co obejmuje cena.

Oto kilka rad, na co warto zwrócić uwagę:

1. Jak długo specjalista ma być do Waszej dyspozycji?

2. Czy cena zawiera usługę wyłącznie w kościele, czy również sesję w plenerze i zdjęcia z sali weselnej?

3.  W jakiej formie otrzymacie zdjęcia? Czy będą to tylko odbitki na płycie CD, czy dodatkowo dostaniecie profesjonalny foto-album z wydrukowanymi zdjęciami?

4. Ile otrzymacie zdjęć? Czy będą to wszystkie fotografie czy tylko np. wybranych 50 sztuk? Ile z nich będzie poddane profesjonalnej obróbce?

Którego fotografa ślubnego wybrać?

Wiadomo, że cena jest jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze specjalisty, jednak niech nie będzie decydującą. Podstawowa rzeczą, o którą musicie poprosić fotografa, to pokazanie swojego portfolio. Na tej podstawie stwierdzicie, czy styl i koncepcja robienia przez niego zdjęć odpowiada Waszym gustom. Poproście o przedstawienie fotografii z pleneru i kościoła. Ktoś kto specjalizuje się w robieniu zdjęć na świeżym powietrzu niekoniecznie poradzi sobie w mrocznej scenerii małego kościoła. Dodatkowo warto podpytać o sprzęt – jeśli  fotograf dysponuje jedynie aparatem typu kompakt lub lustrzanka, warto poważnie zastanowić się nad jego ofertą. Nie bez znaczenia jest również aparycja specjalisty. Dobrze, aby to była osoba kontaktowa, umiejąca stworzyć fajną atmosferę np. podczas sesji w plenerze.

Dobry fotograf powinien być elegancki i kulturalny – jeśli na spotkanie w sprawie współpracy przyjdzie osoba mało schludna o grubiańskich manierach, to zastanówcie się poważnie czy nie jest to ktoś, za kogo będziecie się musieli wstydzić. Profesjonalny fotograf powinien być również otwarty na sugestie i prośby nowożeńców – w końcu to oni finalnie powinni decydować, jakie zdjęcia chcą otrzymać.