Na drodze przygotowań do ślubu, przez nowożeńcami stoi decyzja o wyborze sali weselnej. Czym należy się kierować w trakcie poszukiwań i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Kiedyś nie było aż tylu możliwości – przyjęcia ślubne organizowano w domach,  remizach, lub knajpach hotelowych. Dziś wybór jest dużo większy. Jak grzyby po deszczu wyrosły przepiękne domy weselne, pałacyki czy ekskluzywne restauracje. Wybór lokum pod imprezę weselną nie jest jednak wcale taką łatwą sprawą. Dokonując ostatecznej decyzji trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Warto również zainteresować się tematem dużo wcześniej. Niektóre lokale trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem!

Wielkość sali weselnej

O tym jak duże ma być pomieszczenie weselne decyduje ilość osób, uczestniczących w zabawie. Nie chodzi oczywiście o to, żeby na długo przed ślubem sporządzać listę gości, ale o ogólną orientację, jak duże przyjęcie chcecie zorganizować: czy zapraszacie 30 osób czy może aż na 200?  Znając odpowiedź na to pytanie, łatwiej Wam będzie znaleźć salę o odpowiedniej powierzchni. Najlepiej, gdy jest ona idealnie dopasowana do ilości bawiących się, ale nie zawsze łatwo taką znaleźć. Pamiętajcie, że lepsza jest sytuacja, gdy na sali jest odrobinę za mało miejsca niż zdecydowanie za dużo – przyjęcie na 20 osób w ogromnym pomieszczeniu nie będzie miało uroku, a parkiet do tańca będzie świecił pustkami.

Koszty sali weselnej

To druga bardzo istotna kwestia i często decydująca w procesie podejmowania decyzji o podpisaniu umowy z menadżerem lokalu. Bardzo ważną sprawą jest dokładne sprawdzenie, co zawiera oferowana cena. Czy jest to koszt jedynie wynajęcia sali, czy kwota obejmuje  również opłaty związane z parkingiem dla gości, dekoracjami, czy obsługą kelnerską? Z pozoru niski koszt może znacznie stracić na swojej atrakcyjności, jeśli za wszystkie tego typu rzeczy będziecie musieli dodatkowo zapłacić.

Menu weselne

Jedną z gorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się na weselu, to paskudne jedzenie. Dlatego decydując się na salę weselną, warto sprawdzić jakie umiejętności posiada kucharz, który będzie gotował dla Waszych gości. Można zasięgnąć opinii w wśród znajomych czy poszukać informacji w internecie. Jednak najlepszym chyba pomysłem będzie osobista degustacja wybranych potraw. W ten sposób zmniejszycie prawdopodobieństwo nieprzyjemnych niespodzianek podczas wesela.

Przy wyborze sali warto dowiedzieć się, czy w menu znajdują się również potrawy jarskie i wegetariańskie. Jeśli wśród zaproszonych gości będzie choćby jedna osoba niejedząca mięso, miło by było zadbać, aby nie była głodna.

To ważne!

Decydując się na rezerwację sali weselnej, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Jaka jest baza noclegowa w pobliżu sali weselnej?  To istotna sprawa, jeśli musicie zapewnić nocleg swoim gościom.
  2. Czy lokal dysponuje czynną klimatyzacją? Jest to szczególnie ważne, jeśli ślub planujecie w miesiącach letnich.
  3. Czy parkiet przeznaczony do tańczenia nie jest zbyt śliski?
  4. Ile kelnerów przypada na osobę?
  5. Czy można wnosić własny alkohol?
  6. Do której godziny możecie przebywać na sali weselnej?
  7. Czy w tym samym budynku w dniu Waszego wesela odbędzie się jeszcze jakaś inna tego typu impreza?
  8. Jak wygląda sprawa czystości toalet?
UDOSTĘPNIJ
Następny artykułJak wybrać fotografa ślubnego?