Niemal każdy z nas ma wśród znajomych osoby, które teoretycznie nie wierzą w zabobony, ale i tak dmuchają na zimne. Zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie Nowożeńcom szczęścia i miłości. Poznaj najbardziej popularne przesądy ślubne.
Można pochodzić do tematu całkiem na serio lub z przymrużeniem oka. Niektórzy twierdzą, że nie są przesądni, ale szczęściu należy pomagać. Czy warto wierzyć w zabobony? Polecamy potraktować je raczej z humorem. Zwłaszcza, że niektóre z nich budzą uśmiech zdziwienia.
- Na datę ślubu najlepiej wybrać miesiąc, w którego nazwie występuje litera „r” i nie może to być „piątek trzynastego”. Bardzo dobrym czasem na zaślubimy jest ponoć okres Bożego Narodzenia, Wielkanoc i Karnawał. Najgorszy miesiąc, przynoszący pecha Nowożeńcom, to podobno maj.
- Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła, np. 13:00.
- Kiedyś deszcz w dniu ślubu uważano za zwiastuna łez w małżeństwie. Dziś oznacza szczęście.
- Tradycja mówi, że aby Młodzi mieli szczęście, ślub powinien odbyć się w kościele, w którym jedno z nich było chrzczone.
- Pan Młody absolutnie nie może zobaczyć sukni swojej przyszłej żony, aż do dnia ślubu.
- Panna Młoda musi mieć na sobie coś niebieskiego (choćby niewielką podwiązkę).
- Parę Młodą nie powinna wieźć do ślubu kobieta.
- Welon zakłada Pannie Młodej druhna, która bezwzględnie powinna być panną.
- Dobrobyt Nowożeńcom zapewnią okruchy chleba i ziarenko cukru zaszyte w sukni ślubnej. Kobieta do buta powinna włożyć monetę.
- Na ślubie nikt oprócz Panny Młodej nie może być ubrany na biało.
- Parze Młodej nie wolno zawracać w drodze do kościoła. Jeśli czegoś zapomną, muszą poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół.
- Jeśli w drodze do kościoła Młodzi wypatrzą gołębia lub srokę – będą szczęśliwi. Lepiej, żeby jednak nie zobaczyli wrony lub kruka…
- Jeśli podczas ceremonii kościelnej upadnie któraś z obrączek, powinien podnieść ją ksiądz, świadek lub ministrant. W przeciwnym wypadku parę czeka nieszczęście.
- Świadkiem może być panna lub kawaler. Ale nie może to być para.
- Jeśli po złożeniu przysięgi małżeńskiej Młodzi pocałują się, wróży to wierność i uczciwość małżeńską.
- Po wyjściu z kościoła dobrze obsypać Parę Młodą ryżem i pieniędzmi. Pierwsze symbolizują płodność, drugie – powodzenie.
- Wchodząc na salę weselną, Pan Młody musi przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg – wtedy pożycie będzie pomyślne.
- Przy powitaniu gości na sali weselnej, Młodzi otrzymują kieliszki: jeden z wódką, drugi z wodą. Ten z Małżonków, który wylosuje alkohol, będzie rządził w małżeństwie.
- Pierwszy toast za zdrowie i pomyślność powinien być zakończony rozbitym szkłem – Nowożeńcy rzucają za siebie puste kieliszki. Jeśli się rozbiją, spotka ich szczęście.