Ślub połączony z hucznym weselem to spory wydatek. Nie każdego stać na luksusowe stylizacje i potrawy z pięciogwiazdkowej kuchni. Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, warto pomyśleć o oszczędnościach, których nie odczują goście, a będą ulgą dla Waszego portfela.
Przygotowania do ślubu wiążą się ze sporą ilością skrajnych emocji: radość i ekscytacja przeplata się ze stresem, który w dużej mierze związany jest z kosztami uroczystości. Czy da się zorganizować stylowe wesele bez nadmiernych wydatków finansowych? Tak, ale trzeba do tego podejść z głową. Przygotowania należy rozpocząć dużo wcześniej, a przy zakupach kierować się zasadą: niemal wszystko co ma w nazwie „ślubne” jest sporo droższe.
Data uroczystości ślubnej
Najczęstszym „ślubnym” dniem jest sobota. Ale kto powiedział, że wtorek czy czwartek jest absolutnie zakazany na organizowanie tego typu uroczystości? Zwłaszcza, że w ciągu roku mamy wiele tzw. „długich weekendów”, podczas których wynajem sali czy fotografa wiąże się ze znacznie mniejszymi nakładami finansowymi. Dodatkowo, datę wesela możesz ustalić na termin wypadający poza tak zwanym „sezonem ślubnym”, czyli np. w październiku – w tym czasie koszty na pewno będą niższe.
Stroje ślubne
Z wyborem kreacji zazwyczaj problem mają panie, które długo nie mogą zdecydować się na konkretną suknię. Nic dziwnego – każda Panna Młoda chce w tym dniu być olśniewającą królewną, a wybór strojów jest naprawdę ogromny. Jeśli po nocach śni Ci się przepiękna suknia ślubna, nie rezygnuj ze swoich marzeń – w końcu to taki dzień, kiedy masz w pełni prawo wyglądać i czuć się jak księżniczka z bajki. Pamiętaj jednak, że propozycje zagranicznych projektantów, które widzisz w katalogach ekskluzywnych butików, będą sporo kosztować. Znacznie tańszą opcją jest wybór polskiego producenta, poproszenie o pomoc krawcową, zakup sukienki używanej lub wypożyczenie kreacji.
Jeśli chodzi o panów, to sprawa jest znacznie prostsza. Pan Młody może wystąpić w zwykłym garniturze. Ten oflagowany w sklepie jako ślubny, z racji samej nazwy jest już droższy. Warto wybrać więc dobry, ale klasyczny garnitur, który potem może być wykorzystany na inne okazje.
Obrączki
Tematem warto zainteresować się dużo wcześniej i poszukać fajnych promocji. Dobrze jest porównać ofertę rożnych jubilerów, a jeśli posiadacie w domu niepotrzebną złotą biżuterię, rozważcie możliwość jej przetopienia.
Menu weselne
Podczas przyjęcia, oczywistym jest fakt, że goście nie mogą być głodni. Jeśli jednak Wasz budżet jest ograniczony, trzeba dobrze przemyśleć kwestię posiłków i napojów. Na wstępie możecie zrezygnować ze wszelkich udziwnionych potraw, a postawić na klasyczne,
polskie dania, które wcale nie muszą gorzej smakować od tych wysublimowanych. Można ustalić wcześniej z menażerem lokalu możliwość wniesienia np. własnych ciast. Jeśli tak, o pomoc poproście rodzinę lub po prostu zakupcie ciasta w zaprzyjaźnionej cukierni – być może będzie to tańsze rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę.
Rezerwując salę weselną warto wybrać taką, gdzie będzie można pić dostarczony przez siebie alkohol. Taka opcja obniży koszty weselne, ponieważ restauracje zazwyczaj narzucają dość spore marże na napoje alkoholowe.
Kwiaty
Stoły nie muszą być obłożone wielkimi bukietami, żeby wyglądać efektownie. Często wystarczą drobne bukieciki wykonane z tulipanów lub stokrotek – a może tego typu ozdoby są już wliczone w koszt wynajmu sali? Warto się dowiedzieć.
Kościół również nie musi wyglądać jak kwiaciarnia – wystarczą drobne akcenciki, które wykonacie wraz z przyjaciółmi.
Gdzie jeszcze szukać oszczędności?
- Zrezygnujcie z wypożyczania samochodu. Z kościoła można zamówić taksówkę – na pewno będzie taniej.
- Zespół weselny to zazwyczaj spory wydatek – DJ z pewnością będzie tańszy.
- Noclegi – może jest opcja, aby część przyjezdnych gości przenocowała u rodziny, która mieszka w pobliżu?