Mogą być kwadratowe, prostokątne, ze zdobieniami, kolorowe lub śnieżnobiałe. Wybór zaproszeń jest ogromny. Możecie je zamówić lub zrobić własnoręcznie. Tylko jaką treść na nich zamieścić?

Ślub to uroczystość, która wymaga zaproszenia gości w wyjątkowy sposób – zdecydowanym fau pax jest poinformowane rodziny czy przyjaciół wyłącznie ustnie o planowanej ceremonii. Eleganckie zaproszenia, pasujące stylem do całej oprawy weselnej – oto o co powinniście zadbać, planując zaślubiny.

Kiedy zapraszać?

Najlepiej około 3 miesięcy przed wydarzeniem – goście muszą mieć czas na zorganizowanie sobie tego dnia i wzięcie go pod uwagę w planach na najbliższy okres. Zapraszając zbyt późno ryzykujecie, że ktoś z rodziny czy przyjaciół nie będzie mógł uczestniczyć w Waszej uroczystości, ponieważ zaplanuje na ten dzień inne, równie ważne dla niego wydarzenia. Jeśli osoby które chcecie zaprosić mieszkają od Was niedaleko, w dobrym tonie jest dostarczenie zaproszeń osobiście. Krewnym i znajomym, żyjącym w innych miejscowościach, zaproszenie można wysłać pocztą – w tym wypadku dobrze jest również zadzwonić i upewnić się czy na pewno dotarło).

Informacje na zaproszeniu

Na zaproszeniu ślubnym nie może brakować kilku podstawowych danych. Niezbędne jest podanie daty, miejsca i godziny ceremonii. Jeśli zapraszacie kogoś tylko na ślub, absolutnie nie wpisujcie szczegółów, dotyczących organizowanego potem wesela. Jeśli miejsce zabawy jest znacznie oddalone od kościoła, do zaproszenia można dołączyć mapkę dojazdową. Na zaproszeniu powinna również zostać zamieszczona data (najpóźniej 2 tygodnie przed imprezą), wyznaczająca ostateczny termin potwierdzenia swojego przybycia. Ta krótka notka pozwoli Wam dobrze zaplanować wydatki, wiążące się z ilością gości na weselu.

Niezbędne jest podanie również kontaktu telefonicznego do Was lub świadków – w ten sposób zaproszeni goście będą mogli zadeklarować swój udział weselnej zabawie.

Wybieramy zaproszenia

Tak na prawdę nie ma znaczenia, czy zaproszenia będą minimalistyczne czy ozdobne – ważne, aby pasowały do oprawy ślubnej. Jeśli np. decydujecie się na uroczystość, gdzie motywem przewodnim będzie barwa niebieska, na zaproszeniach powinien znaleźć się akcent w tym właśnie kolorze. Jeśli chodzi o papier, to kredowy będzie najbardziej odpowiedni – sprawi że zaproszenia będą eleganckie i estetyczne. Co do kształtu, to jeszcze do niedawna królowały zaproszenia prostokątne. Dziś dostępne są w rozmaitych formatach: w kształcie koła, kwadratu, serca – na pewno jest z czego wybierać.