Druhna to młoda kobieta, która pomaga Pannie Młodej w przygotowaniach do ślubu i wesela, a podczas uroczystości i imprezy sprawuje nadzór nad detalami. Jak powinna wyglądać i jakie dokładnie ma obowiązki?
Moda na druhny przyszła do nas z Zachodu – trend na „zatrudnianie” sióstr, kuzynek czy przyjaciółek do pomocy ślubnej staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Druhny to realne wsparcie Panny Młodej w przygotowaniach i realizacji weselnego scenariusza, choć ich obecność wiąże się z pewnością z dodatkowymi, często niemałymi wydatkami. Państwo Młodzi powinni np. sfinansować kreację druhny – jeśli jest ich kilka, koszty mogą być znaczne.
Kreacje druhen
Stroje najczęściej dobiera się jednakowe dla wszystkich druhen: dotyczy to nie tylko eleganckich sukienek, ale również dodatków: butów, biżuterii itp. Kolorystycznie muszą one pasować do oprawy weselnej oraz kreacji Panny Młodej. Uwaga – kreacje nie mogą być białe czy ecru, kolor czarny też raczej nie wchodzi w rachubę. Barwę i fason najlepiej wcześniej ustalić na babskim spotkaniu – każda druhna musi się czuć elegancko i komfortowo w swojej kreacji, dlatego wspólnie trzeba dojść do jakiegoś konsensusu. Nie każdej kobiecie dobrze jest bowiem w kroju sukienki, który idealnie pasuje koleżance – w tej sytuacji kompromisem będzie kreacja w tym samem kolorze lecz innym, zbliżonym fasonie. Do tego identyczne dla każdej druhny dodatki i gotowe!
„Pomocnice” Panny Młodej najczęściej trzymają małe bukieciki, które nawiązują do bukietu ślubnego kobiety wychodzącej za mąż. Dobrze zatem poinformować florystykę, ile sztuk małych wiązanek trzeba przygotować.
Obowiązki druhen
Druhny to osoby, które nie tylko powinny ładnie wyglądać i się uśmiechać, ale przede wszystkim muszą być realnym wsparciem dla Nowożeńców. Dlatego należy dobrze przemyśleć, komu chce się powierzyć tak odpowiedzialne zadanie, jak bycie druhną podczas ślubu i wesela. Nieodpowiedzialna, pijana albo agresywna druhna na pewno nie będzie ani ozdobą ani pomocą Panny Młodej, a obowiązków jest wiele:
- Zorganizowanie listy prezentów ślubnych
- Organizacja wieczoru panieńskiego
- Pomoc w wyborze sukni ślubnej, welonu, butów, biżuterii i innych dodatków
- Pomoc w doborze fryzury oraz makijażu Panny Młodej
- Dbanie, by podczas ślubu tren oraz Welon Panny Młodej układał się nienagannie
- Opieka nad kwiatami i prezentami, które Młodzi otrzymują
- Dystrybucja ryżu czy „groszówek” wśród gości do obsypania nimi Nowożeńców
- Zachęcanie gości do zabawy
- Aktywny udział we wszelkich weselnych atrakcjach: pokazach, konkursach, oczepinach itp.
- Pomoc Pannie Młodej w awaryjnych sytuacjach podczas ślubu czy wesela