Czy to w ogóle możliwe? Tak. Przyjęcie dla gości bez napojów wyskokowych można zorganizować, pod warunkiem że zrobi się to z głową. Pytanie tylko po co i czy ma to sens. Odpowiedź należy do Nowożeńców – głównych bohaterów weselnej zabawy.

Huczna impreza najczęściej kojarzy się z alkoholem, który u większości osób wywołuje dobry humor, rozluźnia ich i odpręża. Nie inaczej jest z weselem – tutaj zaproszeni goście z reguły nastawiają się na mniejszego bądź większego kaca na dzień po przyjęciu. Co więc zrobić aby rodzina i przyjaciele nie byli rozczarowani i dobrze się bawili na weselu bez procentów?

Walka o trzeźwość czy moda?

Bezalkoholowe przyjęcia po ceremonii ślubnej wcale nie należą do rzadkości. Decyzja ta często podyktowana jest abstynencją nowożeńców, alkoholowym problemem kogoś z najbliższego otoczenia Pary Młodej, lub mało przyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa Narzeczonych. Niektórzy Nowożeńcy, chcąc uniknąć awantur a nawet bójek „wyrywnych” wujków czy przyjaciół, decydują się na wesele bez napojów wyskokowych.

Taką opcję często również podejmuje się podążając za nietypową modą. Okazuje się bowiem, że w niektórych środowiskach organizowanie bezprocentowych przyjęć jest na topie.

A co na to goście?

Bywa różnie. Jedni pochwalają takie inicjatywy, dla kolejnych pomysł jest niedorzeczny a nawet śmieszny. Inni jeszcze postrzegą wesele bezalkoholowe jako nietakt. W sumie alkohol jest dla ludzi: można pić dużo, mało albo w ogóle, a goście weselni niekoniecznie chcą być z góry zmuszani wyłącznie do tej ostatniej opcji, oznaczającej totalną prohibicję.  Dlatego niestety często kończy się to krótkimi przerwami na „coś mocniejszego” w pokoju hotelowym, pobliskiej stacji benzynowej lub parkingowych zaroślach, skąd goście wracają w coraz to bardziej „weselnych” humorach. Kwestię niepodawania alkoholu na ślubnym przyjęciu musicie zatem dobrze przemyśleć, a jeśli się już zdecydujecie na taką opcję – trzeba zorganizować imprezę z głową i pomysłem.

Organizowanie wesela bezalkoholowego

Po tym jak poinformujecie rodzinę i przyjaciół o typie wesela jaki organizujecie, zacznijcie przygotowywać się do imprezy. Na pewno musicie zadbać o wiele atrakcji, aby przyjęcie nie było drętwe.  Dobrym pomysłem będzie zatrudnienie profesjonalnego wodzireja, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu imprez. To musi być z pewnością  osoba kontaktowa, która wprowadzi do zabawy elementy satyry. Wodzireja powinna cechować wysoka kultura osobista i dowcip, kiedy to spotka się z kąśliwą uwagą wujka na temat braku alkoholu.

Jeśli chcecie się wykazać oryginalnością, można zafundować gościom pokaż sztucznych ogni.