Jakie kolczyki wybrać na rozmowę o pracę? Jak dobrać do nich naszyjnik? A co z pierścionkami i bransoletkami? Jeśli szykujesz się do spotkania z rekruterem i zastanawiasz się, jak dobrać dodatki na rozmowę o pracę, oto kilka wskazówek, dzięki którym łatwo znajdziesz zestaw idealny.

Czy wiesz, że sposób w jaki jesteśmy ubrani, wpływa na to, jak odbierają nas inni ludzie? Co więcej, okazuje się, że nasza prezencja może postawić nas w korzystniejszym świetle podczas rozmowy o pracę. Możemy się na to zżymać w myśl zasady, że nie szata zdobi człowieka, a na rozmowie o pracę liczą się przede wszystkim kompetencje. Fakt pozostaje faktem – podczas spotkania z rekturerem warto zadbać nie tylko o przygotowanie merytoryczne, ale też o prezencję. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz odpowiednią biżuterię na rozmowę o pracę.

Dopasuj biżuterię do charakteru stanowiska

Woman with a ring

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na stylizację, która sprawdzi się na każdej rozmowie o pracę. Dlatego przede wszystkim dopasuj swój strój i dobór biżuterii do charakteru stanowiska, na jakie aplikujesz. Przygotowaliśmy jednak dla ciebie kilka tropów, które mogą być świetną inspiracją.

  • Minimalizm – zasada – mniej znaczy lepiej sprawdza się na wielu płaszczyznach. Jeśli rozmowa o pracę odbywa się w firmie, w której obowiązuje ścisły dress code opierający się na klasycznych zestawach, najlepszym wyborem będzie minimalistyczna biżuteria. Dodatki utrzymane w duchu biżuteryjnego umiaru urozmaicą stylizację i dodadzą jej charakteru, ale nie odwrócą od najważniejszego – twojej merytorycznej wypowiedzi.
    Na co w takim razie postawić? Świetnie sprawdzą się minimalistyczne kolczyki sztyfty, które ściśle przylegają do płatka ucha. Dobierz do tego minimalistyczny naszyjnik np. w formie celebrytki oraz jeden czy dwa pierścionki. Biżuterię, która wpisuje się w minimalistyczną estetykę i będzie świetnym wyborem nie tylko na rozmowę o pracę znajdziesz w kolekcji Solkatt.
  • Eleganckie zestawienia – jeśli nie musisz trzymać się sztywnych ram dress code, ale zależy ci na eleganckiej i efektownej prezencji, możesz nieco bardziej puścić wodze fantazji w doborze biżuterii. Ciekawym pomysłem może być wybór np. dwóch pasujących do siebie naszyjników czy ozdobienie nadgarstków i dłoni bransoletką oraz pierścionkami. Aby dopełnić eleganckiego efektu, staraj się trzymać jednego typu szlachetnego metalu, czyli zestaw ze sobą tylko złotą lub tylko srebrną biżuterię.
  • Artystyczny sznyt – jeśli aplikujesz na stanowisko w firmie, co do której nie masz wątpliwości, że nie obowiązują w niej wytyczne odnośnie ubioru i jednocześnie cenisz sobie niebanalne zestawienia, możesz wyrazić swoją osobowość właśnie za pomocą biżuterii. Bogatsze kompozycje składające się np. z kilku naszyjników czy pierścionków mogą być odniesieniem do artystycznego sznytu w pracy, do której aplikujesz.

Jakiej biżuterii lepiej nie zakładać na rozmowę o pracę?

Hand bracelet

Na koniec przygotowaliśmy zestawienie kilku rozwiązań, których zdecydowanie lepiej unikać podczas rozmowy o pracę.

  • Duże i kolorowe kamienie – barwne kamienie szlachetne i półszlachetne często zdobią kolczyki czy efektowne wisiorki. Ich estetyka, chociaż z pewnością wyjątkowa, może okazać się nietrafiona, jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę w miejscu, gdzie obowiązuje ścisły dress code.
  • Sztuczna biżuteria z tworzyw – chociaż kolorowe kolczyki czy bransoletki wykonane z tworzyw jak np. glina polimerowa cieszą się dużą popularnością, na rozmowie o pracę mogą okazać się nieadekwatne do sytuacji. Jeśli cenisz sobie ozdoby tego typu, zarezerwuj je jako dodatek do mniej oficjalnych stylizacji.
  • Korale – barwne paciorki kojarzą się raczej z ludową estetyką i dość trudno wystylizować je w elegancki sposób. Zwłaszcza te w klasycznej, intensywnie czerwonej barwie.
  • Długie wiszące kolczyki – biżuteria tego typu, chociaż z pewnością robi wrażenie, może przynieść niekorzystny efekt na rozmowie o pracę. Na spotkaniu liczy się przede wszystkim profesjonalne wrażenie, jakie wywrzesz na rekruterze. Dlatego zrezygnuj z okazałej biżuterii, która mogłaby odwracać uwagę od twoich słów.