Niemal każdy z nas ma wśród znajomych osoby, które teoretycznie nie wierzą w zabobony, ale i tak dmuchają na zimne. Zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie Nowożeńcom szczęścia i miłości. Poznaj najbardziej popularne przesądy ślubne.

Można pochodzić do tematu całkiem na serio lub z przymrużeniem oka. Niektórzy twierdzą, że nie są przesądni, ale szczęściu należy pomagać. Czy warto wierzyć w zabobony?  Polecamy potraktować je raczej z humorem. Zwłaszcza, że niektóre z nich budzą uśmiech zdziwienia.

  1. Na datę ślubu najlepiej wybrać miesiąc, w którego nazwie występuje litera „r” i nie może to być „piątek trzynastego”. Bardzo dobrym czasem na zaślubimy jest ponoć okres Bożego Narodzenia, Wielkanoc i Karnawał. Najgorszy miesiąc, przynoszący pecha Nowożeńcom, to podobno maj.
  2. Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła, np. 13:00.
  3. Kiedyś deszcz w dniu ślubu uważano za zwiastuna łez w małżeństwie. Dziś oznacza szczęście.
  4. Tradycja mówi, że aby Młodzi mieli szczęście, ślub powinien odbyć się w kościele, w którym jedno z nich było chrzczone.
  5. Pan Młody absolutnie nie może zobaczyć sukni swojej przyszłej żony, aż do dnia ślubu.
  6. Panna Młoda musi mieć na sobie coś niebieskiego (choćby niewielką podwiązkę).
  7. Parę Młodą nie powinna wieźć do ślubu kobieta.
  8. Welon zakłada Pannie Młodej druhna, która bezwzględnie powinna być panną.
  9. Dobrobyt Nowożeńcom zapewnią okruchy chleba i ziarenko cukru zaszyte w sukni ślubnej. Kobieta do buta powinna włożyć monetę.
  10. Na ślubie nikt oprócz Panny Młodej nie może być ubrany na biało.
  11. Parze Młodej nie wolno zawracać w drodze do kościoła. Jeśli czegoś zapomną, muszą poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół.
  12. Jeśli w drodze do kościoła Młodzi wypatrzą gołębia lub srokę – będą szczęśliwi. Lepiej, żeby jednak nie zobaczyli wrony lub kruka…
  13. Jeśli podczas ceremonii kościelnej upadnie któraś z obrączek, powinien podnieść ją ksiądz, świadek lub ministrant. W przeciwnym wypadku parę czeka nieszczęście.
  14. Świadkiem może być panna lub kawaler. Ale nie może to być para.
  15. Jeśli po złożeniu przysięgi małżeńskiej Młodzi pocałują się, wróży to wierność i uczciwość małżeńską.
  16. Po wyjściu z kościoła dobrze obsypać Parę Młodą ryżem i pieniędzmi. Pierwsze symbolizują płodność, drugie –  powodzenie.
  17. Wchodząc na salę weselną, Pan Młody musi przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg – wtedy pożycie będzie pomyślne.
  18. Przy powitaniu gości na sali weselnej, Młodzi otrzymują kieliszki: jeden z wódką, drugi z wodą. Ten z Małżonków, który wylosuje alkohol, będzie rządził w małżeństwie.
  19. Pierwszy toast za zdrowie i pomyślność powinien być zakończony rozbitym szkłem – Nowożeńcy rzucają za siebie puste kieliszki. Jeśli się rozbiją, spotka ich szczęście.
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułButonierka Pana Młodego
Następny artykułŚlub za granicą