Marzy Wam się niezapomniany film ze ślubu i wesela? Zatrudnijcie kamerzystę, który uwieczni najpiękniejsze chwile Tego dnia.

Zdjęcia to wspaniała pamiątka ślubna, która jednak ma swoje ograniczenia – za jej pomocą nie jest możliwa rejestracja Waszych drżących głosów w trakcie składania przysięgi małżeńskiej, uchwycenie muzyki weselnej, czy życzeń, składanych Wam przez rodzinę i przyjaciół. Co innego film, który po latach można odtworzyć i zobaczyć jak faktycznie wyglądał Wasz ślub i wesele. Dlatego oprócz fotografa, warto pomyśleć o zatrudnieniu w tym dniu dobrego kamerzysty.

Krótki teledysk czy sześciogodzinna relacja?

Długie tasiemce, ciągnące się jak serial brazylijski, dawno odeszły w zapomnienie. Dzisiejsze filmy ślubne to po prostu reportaże, ukazujące faktyczne emocje i kulminacyjne punkty ślubu czy wesela. Kręcone nowoczesnym sprzętem a nawet przy pomocy dronów, w
większości przypominają produkcję rodem z Hollywood. Jakość obrazu i dźwięku obecnie nie można porównać do tego co było kilka lat temu, a techniki montażu są na najwyższym poziomie.

Coraz większa ilość Nowożeńców decyduje się na krótkie, 30 – 60 minutowe filmy, zakładając z góry, że dłuższych produkcji i tak nigdy nikomu nie będzie się chciało oglądać. I w sumie taka prawda – po latach chętniej sięga się po dynamiczny i efektowny krótki film niż po parogodzinną nudną telenowelę. Ale wiadomo, co kto lubi. Najważniejszą kwestią jest wiedzieć, jak ma wyglądać film ślubny, a swoje życzenia precyzyjnie przedstawić kamerzyście.

Profesjonalny filmowiec

Grunt to znaleźć dobrego specjalistę. Najlepiej popytać wśród znajomych lub poszukać ofert na targach ślubnych. Podczas spotkania z operatorem, koniecznie obejrzyjcie jego portfolio. Oglądając dzieło kamerzysty, zwróćcie uwagę na jakość dźwięku oraz stabilność i ostrość obrazu – przejścia muszą być płynne, a kamera nie może „skakać”. Najlepiej będzie jeśli porównacie ze sobą reportaże kilku specjalistów, wtedy będziecie dokładnie wiedzieć czego oczekujecie: filmu z podkładem muzycznym, animacjami, wirującymi napisami itp. Kamerzysta powinien być schludny oraz miły. Jego kultura osobista oraz maniery muszą być nienaganne.

Dodatkowe ustalenia

Z kamerzystą, oprócz wizji ślubnego reportażu, należy ustalić jeszcze kilka dodatkowych kwestii:

  1. Jak długo kamerzysta ma być obecny na przyjęciu?
  2. Czy trzeba mu zagwarantować nocleg?
  3. W jakim formacie będzie nakręcony film? Do wyboru jest DVD, HD, BlueRay
  4. Co jest dokładnie wliczone w cenę?
  5. Czy będzie to jedna płyta, czy dostaniecie również kopie?
  6. Czy kamerzysta posiada dodatkowy sprzęt w razie awarii?
  7. Czy filmowiec ukończył kurs liturgiczny w archidiecezji, upoważniający go do filmowania w obiektach sakralnych?